Putopisi po Istri @ Kamena Vas-Karojba-Rakotule 17.06.2018

Današnji putopis zabilježen je u vrlo kratkom prolazu od Pazina prema Buzetu. Prošao sam malo Karojbu a prije toga posjetio Kamenu Vas u kojoj se nalazi novija crkva zanimjiva oblika Blažene Djevice Marije – Kraljice mira. Crkva je izgrađena 5.9.1993 (prigodom 40. godišnjice svećeništva Mons. dr. Maria Pavata).


Crkva Blažene Djevice Marije – Kraljice mira Kamena Vas @ www.poistri.eu
Kamena Vas @ www.poistri.eu






















U Karojbi se nalazi crkva sv. Andrije malo podalje od današnjeg naselja. Crkva je smještena na groblju, na mjestu nekadašnje rimske nekropole. Ispred ulaza na groblje ostao je sačuvan jedan sarkofag iz tih vremena, a i nadvratnik crkve izrađen je od rimskog nadgrobnog spomenika. Više antičkih natpisa pronađenih prilikom proširenja groblja prije stotinjak godina preneseno je u Motovun i ugrađeno u tamošnji lapidarij.


crkva sv. Andrije Karojba @ www.poistri.eu

crkva sv. Andrije Karojba @ www.poistri.eu
























U mjestu se nalazi crkva Svih svetih iz 16.st. Župna crkva Svih svetih izgrađena je 1580. na mjestu starije, proširena 1840. i 1913., a obnovljena 1986. 


 Od župne crkve Svih svetih možete pješice proći neasfaltiranim putem do izvora Badavca nekih 5 km. Prvo se skrene lijevo te se dođe do crkve na groblju sv.Andrije te onda ravno do izvora preko lijepih nepreglednih polja.

Župna crkva i zvonik Svih svetih  Karojba @ www.poistri.eu

Par kilometara dalje u mjestu Rakotule su također dvije crkve, jedna je odmah na ulazu u mjesto Crkva Svetog Roka sagrađena je 1580. godine. 

Iste godine osnovana je župa Rakotule. Od tada do danas crkva je više puta proširivana i nadograđivana. U zid stare sakristije ugrađena je kamena niša ukrašena reljefnim prikazima s natpisom iz 1560. godine. Uz crkvu je 1850. podignut 22 metara visok zvonik. 

Crkva Svetog Roka Rakotule @ www.poistri.eu

Crkva Svetog Roka Rakotule @ www.poistri.eu


Posljednje proširenje crkve realizirano je 1934. godine, te Crkvica Svetog Nikole nalazi se na groblju Rakotule. Crkvicu su u 14. stoljeću sagradili tadašnji vlasnici posjeda na kojemu se crkvica nalazi, plemići iz obitelji Barbo. Na crkvici su nađeni segmenti fresaka iz 14. stoljeća.

Crkvica Svetog Nikole Rakotule @ www.poistri.eu

Crkvica Svetog Nikole Rakotule @ www.poistri.eu

Crkvica je poznata po glagoljaškim grafitima. Najstariji grafit izrađen je 1451. godine. Odavde se može vidjeti u daljini i Motovun. Crkvica nije bila otvorena da je snimim iznutra ali saznao sam informaciju da se za posjet crkvi možete obratiti gđi Olgi Močibob u selu Kramari br. 15 (tel. 052/683 153)

Crkvica Svetog Nikole Rakotule @ www.poistri.eu


Rakotule @ www.poistri.eu

Rakotule @ www.poistri.eu

Pogled iz Rakotule @ www.poistri.eu

Rakotule je zajedničko je ime za više manjih sela i zaselaka u današnjoj općini Karojba smještenih sjeverno od ceste koja iz Karojbe vodi prema Višnjanu: Konobare, Kramare, Kuzme, Martinele, Miliće, Močitad, Nadaline, Pahoviće, Pupičiće, Radoslave, Rapke i Špinovce. Špinovci su jedini zaselak koji ne pripada župi Sv. Roka već župi Sv. Vitala.

Pogled iz Rakotule na Motovun @ www.poistri.eu
Pogled iz Rakotule na Motovun @ www.poistri.eu

Čitav ovaj kraj je vrlo slikovit i vrijedi ga obići. U slijedećem obilasku proći ću stazom Istarskog razvoda od kapelice gospe Lurdske do Livaki (Valigaštar, Badavca, Glogovac, Sopajac)


Foto&Blog: Borna Ćuk
Karojba, 17.06.2018 @ www.poistri.eu


Fotogalerija: Kamena Vas-Karojba-Rakotule

Primjedbe